Fudokan jest jednym z najmłodszych stylów karate. Jego powstanie zostało oficjalnie ogłoszone 15 listopada 1980 przez profesora Iliję Yorga, którego doświadczenia oraz życiorys wpłynęły na ukształtowanie tego wyjątkowego stylu. Korzenie stylu wywodzą się bezpośrednio z shotokanu ogłoszonego przez Ginchin Funakoshi'ego na początku 20 wieku. Sztuki walki, która zrewolucjonizowała współczesną rekreację ze względu na odejście od sztuki walki nakierowanej na zabicie przeciwnika ("Chimei Tekki" - czyli "zabicie jednym ciosem") na rzecz standardowej ścieżki rozwoju oraz zasad sportowych które przyczyniły się do jego popularyzacji. Ginchin Funakoshi wtedy podstawowe zasady shotokanu zwane zasadami ducha karate.
W duchu tych zasad wychowywał się Ilija Jorga. Ćwicząc wpierw pod kierunkiem swojego brata Vladimira, a pod kierunkiem następnie mistrzów Tetsui Murakami, Taiji Kase oraz Hiditaka Nishiyama stał się nie tylko legendą karate ale również soke - twórcą fudokanu najbardziej dynamicznie rozwijającego się stylu karate. Ilija Jorga zaczął ćwiczyć shotokan w 19 roku życia, by już po 8 latach otrzymać shodan z rąk mistrza Tetsui Murakami. Od początku swojej kariery sportowej wykazywał się wielkim talentem. Był wielokrotnym mistrzem Europy i Świata (18 medali) w karate, w tym pierwszym nie-japończykiem, który został mistrzem świata w kata na zawodach rozgrywanych w Tokyo. Sukcesy na arenie sportowej sprawiły, że zaproponowano mu prowadzenie Jugosłowiańskiej drużyny karate i między 1968 a 1981 rokiem był trenerem kadry narodowej, przyczyniając się do zdobycia przez nią 65 medali, w tym 12 tytułów mistrzów europy i świata. Od 1968 roku jest również związany z Fakultetem Medycyny na Uniwersytecie w Belgradzie. Jego obroniona z 1978 praca magisterska dotyczyła pomiarów adaptacji systemu sercowo-naczyniowego "Study of specyfic monitoring state parameters on adoption of cardiovascular system of top athletes". Rozprawa doktorska po tytułem "The correlation of some indicators of homeostasis in evaluation of physical working capacity of top karate athlets in maximal work loading conditions (hypotethical model of top athletes)" obroniona w 1983 dodatkowo zademonstrowała jego wiedzę na temat zasad treningu sportowców. Aż do 2006 roku Ilija Jorga pełnił funkcje profesora oraz szefa katedry medycyna sportowej na Uniwersytecie w Belgradzie. Wieloletnia i uświetniona największymi sukcesami kariera zawodnicza i trenerska połączona z ogromną wiedzą z zakresu medycyny, biomechaniki, psychologii i pedagogiki sprawiły, że soke zapragnął udoskonalić sztukę walki o zdobycze nowoczesnej nauki. Po dyskusjach w bratem Vladimirem oraz przy silnym wsparciu trenera Taiji Kase rozpoczął prace nad własnym stylem nazwanym fudokan, na cześć szkoły senseja Kase w Paryżu. Nazwa "fudokan" w należy tłumaczyć jako "dom o solidnych podstawach"; poszczególne słowa oznaczają "dokładność", "twardość i stabilność" oraz "dom i ojczyznę".
Oficjalnym emblematem fudokanu jest orzeł unoszący tarczę. Orzeł symbolizuje duchową część fudokanu i jest związany z historią ortodoksyjnego klasztoru Świętego Prohora. Tarcza symbolizuje techniczną część sztuki walki i przedstawia orła, tygrysa. Tygrys jest znakiem Ginchin Funakoshi - twórcy nowoczesnego karate. U podstawy głowy znajdują się korzenie pradawnego drzewa symbolizujące stabilność i troskę. Dolna część - fale oceanu symbolizują potencjał i intensywność odczuwania ataku i obrony. Nowy styl sięgał do tradycji budo, niemniej charakteryzował się nowoczesnym podejściem do treningu. Soke odrzucił bądź zmodyfikował urazogenne pozycje i ruchy, opracował własne kata Heian-Oi-Kumi (oznaczające "wielkie spotkanie kata Heyan") będące syntezą wszystkich dotychczasowych kata rodziny Heian oraz podsumowaniem wstępnej fazy edukacji karate. W trakcie pokazu 15 listopada 1980 Ilija Jorga zaprezentował również dwa inne kata: Taiji Shodan oraz Kaminari. Współpraca z mistrzem Nishiyamą zaowocowała w rozwoju metod treningowych przygotowanych tak by oprócz umiejętności fizycznych dbać też o rozwój osobowości ćwiczącego. Dopracowano też przepisy współzawodnictwa sportowego. Obecnie fudokan jest widowiskową i bardzo popularną formą współzawodnictwa. Od czasu rejestracji federacji WTFSKF (World Traditional Fudokan Shotokan Karate-Do Federation) w Zurychu w 2005 r. organizowane są mistrzostwa świata.